DIMITROVGRAD OD A DO Š
Likovna Kolonija „Poganovski manastir“
Na levoj obali reke Jerme, nedaleko od sela Poganovo, nalazi se manastir posvećen svetom Jovanu Bogoslovu. Podignut je pred sam kraj XIV veka, tačnije 1395. godine, kao zadužbina srpskog plemića Konstantina Dejanovića Dragaša i njegove ćerke Jelene.
Zbog same lokacije manastira i teške pristupačnosti, manastir nikada nije pustošen, pa je zahvaljujući tome zadržao autentični izgled. Neobične stene, najuži kanjonski usek u Evropi i prelepi pejzaži koji krase kanjon reke Jerme, idealno su mesto za takozvane „outdoor“ aktivnosti, posebno za organizovanje međunarodne likovne kolonije „Poganovski manastir“.
Umetnički savet Galerije i pre samog početka njenog rada, počeo je da organizuje Međunarodnu likovnu koloniju “Poganovski Manastir”, koja traje pune tri decenije i u kojoj je do danas učestvovalo više od 300 slikara iz zemlje i sveta.
Nakon gotovo šest vekova od svog nastanka, Poganovski manastir postaje centar okupljanja likovnih stvaralaca., kada 1993. godine, sa ciljem druženja i prezentacije lepote Poganovskog manastira i kanjona reke Jerme koje bivaju pretočene u umetnička dela trajne vrednosti, dimitrovgradski slikar Slobodan Sotirov dolazi na ideju da osnuje koloniju. Predlog su podržali umetnici Metodi Meta Petrov i Perica Donkov, a tu ideju su prihvatili i realizovali tadašnji upravnik dimitrovgradske galerije, Dimitar Ilijev i direktorka Centra za kulturu, Zorica Milev, uz finansijsku podršku lokalne samouprave. Uz blagoslov Vladike niškog, gospodina Irineja, prva Kolonija je otvorena i održana u porti manastira Svetog Jovana Bogoslova blizu sela Poganovo.
Tih devedesetih godina, Dimitrovgrad kao grad koji je iznedrio znatan broj akademskih umetnika, i prirodne lepote poganovskog kraja i živopisnog kanjona reke Jerme uspeli su da se sliju u začetak značajne kulturne manifestacije – Međunarodnu likovnu koloniju „Poganovski manastir“. U organizaciji Opštine Dimitrovgrad, Centra za kulturu i Galerije “Metodi Meta Petrov”, 2022. godine Kolonija je održana 30. put. To je dokaz tradicije, jubilej koji vredi obeležiti i razlog da se oda dužno poštovanje kulturnim radnicima Dimitrovgrada koji su ideju o koloniji pretvorili u stvarnost.
Tokom tri decenije postojanja, zadržan je internacionalni karakter manifestacije, učešćem umetnika iz Bugarske, bivših jugoslovenskih republika, pa čak i Japana i Amerike. Kolonija je prolazila kroz razne faze uspona i padova. Zahvaljujući tome koliki značaj za kulturni razvoj Dimitrovgrada ima, upravni odbor Centra za kulturu, kao ni opštinsko rukovodstvo, nisu dozvolili da se njen plamen ugasi.
Interesovanje umetnika za učešće u Koloniji oduvek je bilo veliko. Ono što privlači svakog umetnika, učesnika, svakako je neodoljiva lepota ambijenta u kome se održava. Kanjon reke Jerme koji je vekovima unazad zapljuskivan hladnom i brzom planinskom rekom, izaziva posebne emocije kod svakog posmatrača, što je dovoljan uslov za umetničku inspiraciju. Odraz tih emocija trajno ostaje zabeležen na umetničkim delima nastalim tokom trajanja Kolonije, a koja se čuvaju kao kulturno bogatstvo Dimitrovgrada. Većina slika nastalih u likovnoj koloniji “Poganovski manastir”, nalazi se u dimitrovgradskim ustanovama kulture, školama, biblioteci. Ova bogata kolekcija prezentuje se na brojnim izložbama širom Balkana. U fondu Galerije trenutno se nalazi preko 600 umetničkih dela, koja su učesnici Kolonije poklonili dimitrovgradskoj ustanovi kulture.
Za kontinuitet održavanja Kolonije zaslužna je galerija “Metodi Meta Petrov” u okviru Centra za kulturu Dimitrovgrad, koja trideset godina, tokom leta, okuplja likovne umetnike iz Srbije i susednih zemalja. U početku, postojalo je pravilo da isti umetnik ne učestvuje u koloniji dve godine zaredom.
Na otvaranju kolonije, galerija organizuje kolektivnu izložbu umetničkih dela nastalih prethodne godine. Na ovaj način, galerija i lokalni umetnici kontinuirano edukuju javnost o značaju likovne kulture u svakodnevnom životu. Galerija čuva sva dela nastala u okviru kolonija, te sa svakim narednim okupljanjem umetnika kulturno nasleđe Dimitrovgrada postaje sve bogatije.