DIMITROVGRAD OD „A“ DO „Š“ – J- JERMA
Kanjon reke Jerme – najlepši i najživopisniji kanjon u Republici Srbiji i Specijalni rezervat prirode – Jerma nalazi se na krajnjem jugoistoku Srbije, u zoni Vlaških planina. Reka Jerma izvire u zoni Vlasinskog jezera i teče prema severozapadu, padinama planine Gramade, kroz selo Klisura. Kod sela Strezimirovci Jerma ulazi u Bugarsku, prolazi kroz Trnovsko ždrelo i ponovo se vraća u Srbiju, probijajući između vrhova Vlaških planina i planine Greben 15 km dug, strm i veličanstveno lep kanjon, koji mnogi smatraju za najlepši kanjon u Srbiji.
Najlepši deo Specijalnog Rezervata prirode – kanjona reke Jerme, u dužini od nekoliko kilometara nalazi se u području od vrha Asenovo kale do sela Vlasi. Vrh Asenovog kalea se nalazi na visini od 1.032 m i jedino je mesto u Srbiji gde se mogu videti gnezda surih orlova, gde je njihovo prirodno stanište.
Na liticama Asenovog kalea se nalaze ostaci srednjevekovnog utvrđenja za koje se smatra da ga je sagradio bugarski car Ivan Asen.
Novija istraživanja su potvrdila da je to ipak utvrda koju je podigao Stefan Lazarević koja je kasnije pala u ruke Turaka. Tu se nalazi i čuveni izvor lekovite mineralne vode, među meštanima ovog kraja čuven kao „Slonovo dupe”, jer zaista tako i izgleda.
Intreresantno je da živalj ovog područja dugo nije bio svestan da je izvor deo same reke Jerme. Jedna od najvećih atrakcija je, svakako, Cediljka, simboličan naziv koji najbolje opisuje uski kanjonski usek koji jedva da doseže 1,5 m širine između dve strme strane koje se uzdižu iznad reke.
Reka Jerma dugačka je 72 km i izvanredno je lepa i čista reka, bogata pastrmkom u čitavom toku. Uliva se u reku Nišavu kod sela Sukovo, 11km od Dimitrovgrada. Na levoj obali reke Jerme, nedaleko od Dimitrovgrada danazi se manastir Svetog Jovana Bogoslova, u narodu poznatiji kao Poganovski manastir. Selo Poganovo se nalazi blizu manastira i okruženo je prekrasnom prirodom. U selu Vlasi, u kanjonu Jerme posetioci mogu prošetati stazama kroz netaknutu prirodu, a na raspolaganju su brojni avanturistički sadržaji i aktivnosti u prirodi – pešačke, biciklističke ture, penjanje, festivali…
Klisura reke Jerme nastala je tokom tercijera posle regresije senonskog mora (pre oko 65 miliona godina) i složenih dugotrajnih promena inicijalnog paleoreljefa. Formiranje današnje vizure odigralo se u poslejezerskoj, pliocensko-pleistocenskoj fazi kao posledica kombinovanog dejstva tektonskih aktivnosti, vodene erozije, denudacije i kraških procesa. Tada je nastala i reka Jerma. U rejonu Derekula korito Jerme je u proširenjima široko, a u klisuri vrlo usko. Voda kroz klisuru teče uz jaku huku, probija se pored ogromnih blokova ili se sa njih stropoštava, kovitla i peni. U širem delu korita, dubina bistre vode leti iznosi nekoliko desetina centimetara, a u klisuri mestimično oko dva metra.
U vreme topljenja snega i jakih kiša vodostaj je znatno viši. Probijajući se kroz Greben planinu (1337 m) i Vlašku planinu (1442 m), Jerma gradi dva gorostasna klanca koje meštani nazivaju Odorovsko i Vlaško ždrelo, sa stranama visokim 300-400 m i širinom 10-30 m.
Sve do 1927. godine kanjon Jerme sa svojim liticama i klancima bio je gotovo neprohodan. Tek je za potrebe rudnika mrkog uglja “Rakita” izgrađena pruga uskog koloseka za prevoz radnika. Rudnik je zatvoren 60-tih godina prošlog veka, a na mesto pruge stiže asfaltni put čime se dolazak u ove krajeve olakšava.
Prirodnu lepotu samog kanjona i čitavog ovog predela, upotpunjuje i veliki broj pećina, a najpoznatija među njima je Vetrena dupka. Vetreno jezero je još jedna od lepota, koje privlače turiste da posete ovo mesto.
Na levoj obali reke Jerme, nedaleko od sela Poganovo, nalazi se manastir posvećen svetom Jovanu Bogoslovu. Podignut je pred sam kraj XIV veka, tačnije 1395. godine, kao zadužbina srpskog plemića Konstantina Dejanovića Dragaša i njegove ćerke Jelene.
Zbog same lokacije manastira i teške pristupačnosti, manastir nikada nije pustošen, pa je zahvaljujući tome zadržao autentični izgled.
Neobične stene, najuži kanjonski usek u Evropi i prelepi pejzaži koji krase kanjon reke Jerme, idealno su mesto za takozvane „outdoor“ aktivnosti, posebno za organizovanje međunarodne likovne kolonije „Poganovski manastir“, koja je ove godine obeležila 30 godina rada.